O zagrożeniach dla zdrowia spowodowanych spalaniem odpadów w domowych paleniskach od lat mówi się bardzo dużo, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Przypomina o tym również Fundacja PlasticsEurope Polska w swojej kampanii informacyjnej „Plastik nie do pieca, piec nie do plastików”, w której dodatkowo zwraca uwagę na inny, mniej oczywisty argument przemawiającym za tym, by zamiast spalać odpady tworzyw sztucznych, poprawnie je segregować. – Odpady tworzyw są zbyt cenne, by je marnować.
Kampania edukacyjno-społeczna pt. „Plastik nie do pieca – piec nie do plastiku” ma na celu uświadomienie lokalnym społecznościom, że - spalając plastik - nie tylko marnuje się surowiec do recyklingu, ale także emituje do powietrza pyły i inne szkodliwe substancje, przyczyniając się do zwiększenia zanieczyszczenia powietrza w najbliższym otoczeniu.
- Czy zdajesz sobie sprawę, jakie konsekwencje dla zdrowia i środowiska niesie ze sobą spalanie odpadów, w tym m.in. plastików, w domowych piecach?
- Czy wiesz, że jest to proceder niezgodny z prawem? Masz świadomość, że prawidłowa segregacja odpadów pozwala odzyskać z nich cenne surowce i oszczędzić zasoby naturalne? Zapraszamy do zapoznania się z materiałami Fundacji PlasticsEurope Polska, przygotowanymi w ramach kampanii pt. „Plastik nie do pieca – piec nie do plastiku”.
Wszyscy chcemy oddychać czystym powietrzem, zadbajmy o siebie i nasze środowisko!
Więcej informacji na:
https://plasticseurope.org/pl/2022/12/14/dlaczego-zamiast-spalac-lepiej-segregowac-odpady/
Konsultacje społeczne do projektu Programu ochrony środowiska dla Województwa Mazowieckiego do 2030 roku
Zgodnie z zapisami ustawy Prawo ochrony środowiska, Zarząd Województwa Mazowieckiego przystąpił do opracowania nowego Programu ochrony środowiska Województwa Mazowieckiego do 2030 roku.
Aktualnie dokumenty skierowane zostały do konsultacji społecznych.
Termin konsultacji: 30 czerwca 2022 roku – 21 lipca 2022 roku.
Przedmiotowe dokumenty dostępne są na stronie internetowej https://mazovia.pl/ w zakładce konsultacje społeczne oraz w postaci papierowej w siedzibie Departamentu Polityki Ekologicznej, Geologii i Łowiectwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, ul. Kłopotowskiego 5, 03-718 Warszawa (IV piętro, pokój 418) od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 - 14:00 - wyłącznie po wcześniejszym umówieniu wizyty.
Wobec powyższego zachęcamy do zapoznania się z projektem Programu i projektem Prognozy oraz do zgłaszania uwag i sugestii do ww. dokumentów, w formie pisemnej lub elektronicznej na adres:
Departament Polityki Ekologicznej, Geologii i Łowiectwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie ul. Ks. I. Kłopotowskiego 5, 03-718 Warszawa e-mail: polityka.ekologiczna@mazovia.pl.
OGŁOSZENIE
O ZMIANIE PRZEPISÓW UCHWAŁY ANTYSMOGOWEJ DLA MAZOWSZA
Burmistrz Gminy Brok przekazuje do konsultacji społecznych projekt
"Programu opieki nad bezdomnymi zwierzętami
oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Brok na rok 2022"
Brok, dnia 30.11.2021 r.
Nr 603.4.2021
OGŁOSZENIE O KONTROLI PALENISK DOMOWYCH
Burmistrz Gminy Brok zawiadamia, że w dniach od 6 do 10 grudnia 2021 r., w godzinach od 8:00 do 14:00 upoważnieni pracownicy Urzędu Gminy w Broku przeprowadzą kontrolę palenisk domowych. Kontrola obejmuje przede wszystkim sprawdzenie posiadanego urządzenia grzewczego oraz stosowanego paliwa.
Kontrola przestrzegania zapisów uchwały antysmogowej oraz zakazu spalania odpadów i pozostałości roślinnych wynika z Załącznika nr 5 do Uchwały nr 115/20 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z dnia 8 września 2020 r. w sprawie programu ochrony powietrza dla stref w województwie mazowieckim, w których zostały przekroczone poziomy dopuszczalne i docelowe substancji w powietrzu.
Podstawę prawną do przeprowadzenia kontroli palenisk w indywidualnych gospodarstwach domowych stanowi art. 379 ustawy z dnia 27 kwietnia 2021 r. Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz.U. z 2021, poz. 1973), zgodnie z którym „Marszałek województwa, starosta oraz wójt, burmistrz lub prezydent miasta sprawują kontrolę przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska w zakresie objętym właściwością tych organów”.
Jednocześnie informuję, że przeprowadzane kontrole przez pracowników tutejszego Organu to nie tylko weryfikacja legalności stosowanych paliw, ale także informacja i edukacja mieszkańców o zasadach Programu ochrony powietrza i uchwały antysmogowej.
CENTRALNA EWIDENCJA EMISYJNOŚCI BUDYNKÓW
Od 1 lipca 2021 roku wszyscy właściciele lub zarządcy budynków mają obowiązek złożenia deklaracji dotyczących źródeł ciepła zainstalowanych w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Na wysłanie deklaracji jest 12 miesięcy w przypadku budynków istniejących, Jeżeli źródło ciepła lub spalania paliw zostanie uruchomione po 1 lipca 2021 r. deklarację należy złożyć w terminie 14 dni.
Deklaracje można składać:
• przez internet za pośrednictwem systemu teleinformatycznego CEEB pod adresem zone.gunb.gov.pl, wykorzystując Profil Zaufany lub dowód osobisty z warstwą elektroniczną;
• w formie papierowej – osobiście w Urzędzie Gminy w Broku (druki i informacje można uzyskać w pokoju nr 12, tel. 29 7457587).
Deklaracje są dostępne na stronie internetowej - zone.gunb.gov.pl w zakładce do pobrania.
Informacja o pracach obserwacyjno-pomiarowych w ramach kolejnego cyklu (lata 2020-2021) Monitoringu gatunków i siedlisk przyrodniczych realizowanego w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ) na zlecenie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) i finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
CENTRALNA EWIDENCJA EMISYJNOŚCI BUDYNKÓW
INFORMATOR DLA WŁAŚCICIELI I ZARZĄDCÓW BUDYNKÓW
(link otwiera nowe okno z Informatorem w pliku pdf)
PROJEKT PROGRAMU OPIEKI NAD ZWIERZĘTAMI BEZDOMNYMI ORAZ ZAPOBIEGANIA
BEZDOMNOŚCI ZWIERZĄT NA TERENIE GMINY
BROK W 2021 ROKU