Brok jest naj...
Malownicze położenie na wysokim prawym brzegu rzeki Bug, kompleks lasów sosnowych, czyste powietrze, rzeka z rozległą plażą i dobre drogi dojazdowe sprawiają, że Brok uważany jest za perełkę turystyczną. Odwiedzający znajdą tu nie tylko niezwykłą przyrodę, interesujące zabytki i miejsca historyczne, ale także dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną.
Geograficznie gmina Brok ulokowana w północno-wschodniej części województwa mazowieckiego, w otoczeniu Puszczy Białej i Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego, znajduje się na skrzyżowaniu głównych szlaków komunikacyjnych: drogi krajowej nr 50 Ostrów Mazowiecka-Mińsk Mazowiecki oraz drogi wojewódzkiej nr 694 w kierunku Ciechanowca i Białowieży.
Przepiękna i spokojna okolica jest doskonałym miejscem na spędzenie urlopu, weekendu, uprawianie turystyki pieszej, konnej i rowerowej.
Malownicza okolica wprost zachęca do krótszych i dłuższych wycieczek przy każdej pogodzie czy porze roku.
Atrakcyjny wypoczynek w otoczeniu natury
Rozległa, piaszczysta plaża miejska, na której można się opalać, wdychając czyste powietrze zaprawione zapachem żywicy z pobliskich lasów sosnowych - to tylko jeden z atutów. Rzeka Bug swym urokliwym szlakiem wodnym zachęca miłośników spływów kajakowych i amatorów wędkarstwa, do czynnego korzystania z jej uroków. Grzybiarze i amatorzy łowiectwa znajdą dobre warunki dla uprawiania swoich pasji w lasach rozciągających się na terenie gminy, które zajmują ok. 70% jej powierzchni. Okolicę zaś odkrywać można choćby z grzbietu konia- dla początkujących gospodarstwa agroturystyczne oferują naukę jazdy, a dla zaawansowanych nawet kilkudniowe rajdy. Alternatywą jest wyprawa na własnych kółkach lub „terenówkami” po dzikich zakątkach doliny Bugu. Leśne dukty kuszą tak piechurów, amatorów nordic-walking, jak i rowerzystów. Tych ostatnich 13-km ścieżka rowerowa poprowadzi z Broku do Ostrowi Mazowieckiej przez sosnowe bory. Początek bierze przy plaży, po drodze mija się ruiny Pałacu Biskupów Płockich w Broku i Łyse Góry, czyli zalesione wydmy. Ścieżce patronuje prof. Wojciech Bogumił Jastrzębowski, przyrodnik i krajoznawca, jeden z twórców ergonomii i autor zegara słonecznego w warszawskich Łazienkach. To on założył w Feliksowie koło Broku Zakład Praktyki Leśnej – Arboretum (z rozległymi plantacjami drzew leśnych wszelkiego rodzaju), ale powstanie styczniowe przyniosło kres jego działalności.
Gdzie się bawić?
Gmina dostarcza letnikom sporo rozrywek. Na początku lipca odbywają się "Dni Broku i Puszczy Białej"- imprez biesiadna pełna folkloru, muzyki, tańca, ale i rywalizacji sportowej.
Wart odwiedzenia jest też ośrodek edukacyjny z parkiem linowym, organizujący spływy kajakowe.
Sieć dobrze prosperujących ośrodków wypoczynkowych, gospodarstw agroturystycznych zapewnia przejażdźki konną bryczką, kuligi i inne atrakcje.
Miejscowość bogata w historię
Odwiedziny Broku dają nie tylko możliwość do obcowania z naturą, ale również wzbogacenia wiedzy historyczno – kulturowej.
Warto zajrzeć na cmentarz żydowski z poł. XIX w., aby zobaczyć pośród cieniu sosen ok. 40 macew. Miejsce to przypomina o przedwojennych latach pokojowej koegzystencji dwóch nacji i religii na tych ziemiach.
Tuż obok cmentarza wznosi się kurhan grzebalny z XVII w., gdzie pochowano blisko 1500 ofiar epidemii dżumy.
Najcenniejszym zabytkiem gminy jest murowany kościół pw. św. Andrzeja Apostoła z XVI w. Ufundowany przez biskupów płockich Samuela Maciejewskiego i Andrzeja Noskowskiego, powstał wg projektu Jana Babtysty z Wenecji, który zręcznie połączył nadwiślański gotyk z włoskim renesansem.
Tuż przy kościele stoją najstarsze, XIX-wieczne domy w Broku, przy czym każdy reprezentuje odmienny styl architektoniczny.
Zachęcamy do odwiedzenia Gminy, zachwycenia się jej różnorodnością, odkrywaniem przeszłości i uroków przyrody.