W tym roku obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z uwagi na wciąż trwającą pandemię koronawirusa organizacja obchodów dostosowana została do obowiązujących restrykcji sanitarnych.
W Gminie Brok uroczystości jakże ważnego dla naszej Ojczyzny wydarzenia historycznego, jakim jest uchwalenie drugiej na świecie i pierwszej w Europie Konstytucji rozpoczęły się od złożenia wiązanek kwiatów przez władze samorządowe: Burmistrza p. Marka Młyńskiego, Przewodniczącego Rady Gminy w Broku p. Sylwestra Runo i Sekretarza Gminy p. Annę Dawidczyk pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na Skwerze Niepodległości. Następnie zebrani przeszli do kościoła parafialnego w Broku, gdzie o godzinie 10:30 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny.
Rys historyczny
Uroczystości patriotyczne to niezwykle ważny element rozbudzania i utrwalania świadomości narodowej i poczucia przynależności do swojego kraju oraz dumy z jego historii.
Uchwalenie Konstytucji 3 Maja miało miejsce w 1791 roku. Była to pierwsza konstytucja w nowożytnej Europie i druga na świecie - po amerykańskiej.
W chwili uchwalenia Konstytucji Polskę trawiła korupcja, nepotyzm, warcholstwo, bałagan prawny, anarchia magnaterii i słabość monarchii. Konstytucja tworzona była w desperacji i w obliczu lęku przed pełną utratą niepodległości. Była radykalną próbą naprawy państwa osłabionego po pierwszym rozbiorze Polski. Konstytucja 3 Maja przywróciła Polakom nadzieję i poczucie odpowiedzialności za swój kraj. Jej projekt przygotowywany był w tajemnicy wobec większości posłów.
Losy obchodów Święta Konstytucji 3 Maja były tak burzliwe, jak i historia naszej Ojczyzny.
W czasie rozbiorów obchody święta były zakazane, lecz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w 1918 r. Sejm przywrócił to święto.
Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej, a po antykomunistycznych demonstracjach w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce, natomiast zastąpione obchodami Święta 1 Maja. W styczniu 1951 r. święto 3 maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne. W roku 1981 ponownie władze świętowały uchwalenie majowej konstytucji. Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów i demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt. Pierwsze uroczyste obchody Święta Konstytucji 3 Maja odbyły się w Warszawie na Placu Zamkowym w 1990 r.
Dziś 3 maja to dzień wolny od pracy, a Święto Konstytucji 3 Maja obchodzi się w całej Polsce, poprzez organizowanie różnych wydarzeń patriotycznych tj. marszy z flagami, składania kwiatów i uroczystych mszy świętych.