W dniu 10 kwietnia br. przypada 11. rocznica Tragedii Smoleńskiej, czyli katastrofy lotniczej polskiego samolotu wojskowego, do której doszło w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r. Natomiast 13 kwietnia br. przypada 81. rocznica Zbrodni Katyńskiej. Oba wydarzenia są ze sobą ściśle związane.
10 kwietnia 2010 r. w katastrofie polskiego samolotu zginęło 96 osób stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, wśród nich: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński z małżonką Marią Kaczyńską, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa osiemnastu parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych, osoby towarzyszące oraz załoga samolotu.
Natomiast Zbrodnia Katyńska to jedna z najczarniejszych kart polskiej historii. We wrześniu 1939 r., po wkroczeniu Armii Czerwonej na tereny Polski, do sowieckiej niewoli trafiło ok. 250 tys. żołnierzy, w tym ok. 10 tys. oficerów zawodowych i rezerwy. Była to polska inteligencja: lekarze, prawnicy, urzędnicy, nauczyciele, literaci, inżynierowie, politycy... Sowieci umieścili ich w obozach w Starobielsku, Kozielsku i Ostaszkowie. Na polecenie Biura Politycznego KC radzieckiej partii komunistycznej w kwietniu i maju 1940 r. NKWD dokonało egzekucji jeńców w lesie koło wsi Katyń (na zachód od Smoleńska). Zamordowanych strzałem w tył głowy zostało ponad 21 tys. osób. Ciała ofiar odkryte zostały w kwietniu 1943 r. przez wojska niemieckie. Przez 50 lat władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską. Dopiero 13 kwietnia 1990 r. władze radzieckie wzięły na siebie odpowiedzialność za zamordowanie polskich jeńców wojennych i oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”.
Te tragiczne wydarzenia odbiły piętno w sercu każdego Polaka. Od czasu katastrofy smoleńskiej na terenie Polski i poza jej granicami powstają miejsca upamiętnień ofiar tragedii.
W Gminie Brok z inicjatywy Burmistrza Gminy p. Marka Młyńskiego na Pl. Kościelnym przy budynku Urzędu Gminy, w 2014 r. odsłonięty został obelisk - Miejsce Pamięci Narodowej upamiętniające Ofiary Zbrodni Katyńskiej i Tragedii Smoleńskiej z dnia 10 kwietnia 2010 r.
Kultywując rozpoczęte w 2014 r. w Broku uroczyste obchody Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej, społeczność gminy Brok w tym dniu, w sposób szczególny, oddaje hołd Ofiarom tych tragicznych wydarzeń i pragnie zachować je w pamięci.
W tym roku, ze względu na panujący stan epidemii, organizacja obchodów uroczystości została dostosowana do panujących obostrzeń. W Broku punktualnie o godzinie 8:41, czyli o godzinie, o której w dniu 10 kwietnia 2010 r. doszło do katastrofy w Smoleńsku, zabrzmiały syreny alarmowe. Ponadto w hołdzie ofiarom obu tych wydarzeń, jak co roku pod obeliskiem upamiętniającym Ofiary Zbrodni Katyńskiej i Tragedii Smoleńskiej, delegacja władz samorządowych Gminy Brok złożyła wiązankę biało-czerwonych kwiatów oraz zapalono znicze pamięci.