Zbliża się 11 listopada. Niech ten czas natchnie nas refleksją…
„Narody, które tracą pamięć, tracą życie” - tak pisał przed wiekami ateński historyk Tukidydes.
Zbliża się dzień 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości. Jest to polskie święto państwowe obchodzone dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r., po 123 latach zaborów (1795–1918).
Proces odbudowy niezależności przez Polskę nie dokonał się w jednej chwili, był długotrwały i składał się z wielu wydarzeń, często wstrząsających historii, przesiąkniętych krwią poległych, którzy do ostatniego tchu walczyli w imię ojczyzny.
Na terenie Gminy Brok znajdują się miejsca pamięci narodowej - pomniki, cmentarze, tablice pamiątkowe, symbole naszej zbiorowej pamięci, w których zapisana jest nasza przeszłość, z której możemy i powinniśmy być dumni. Naszym obowiązkiem jest pamiętać o tych wydarzeniach i pamiętać o tych miejscach. Powinniśmy przekazywać następnym pokoleniom nie tylko wiedzę o przeszłości ziemi brokowskiej, ale także szacunek dla naszej wspólnej historii. Jeśli nie przekażemy następnym pokoleniom wiedzy o naszym wspólnym dziedzictwie, to zatarci się poczucie tożsamości lokalnej.
Zachęcamy do odwiedzenia tych pomników podczas jesiennych spacerów. Oto one…
Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego - powstał staraniem architekta Stefana Keslera w 1994 roku. Na okalającym go skwerze odbywają się gminne uroczystości obchodów świąt narodowych.
Skwer Niepodległości. Historia skweru sięga 1918 r. Na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości mieszkańcy przeznaczają jeden z placów w mieście na Skwer Niepodległości i przy dźwiękach orkiestry strażackiej sadzą trzy drzewa wolności (dziś stoi tu pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego). W wyniku burzliwych dziejów naszego miasta skwer utracił po drugiej wojnie światowej swoją nazwę. W 2018 r. 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Naszą Ojczyznę była okazją do przywrócenia dawnej nazwy skwerowi. Odsłonięcia tablicy z nazwą skweru dokonali: Ksiądz Prałat Stanisław Skarżyński - Zasłużony Mieszkaniec Miasta i Gminy Brok, Burmistrz Miasta i Gminy Brok p. Marek Młyński oraz Przewodniczący Rady Gminy w Broku p. Sylwester Runo. Poświęcenia Skweru dokonał ks. Prałat Stanisław Skarżyński.
Dąb Niepodległości - dla upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości Burmistrz Miasta i Gminy Brok p. Marek Młyński oraz Przewodniczący Rady Gminy w Broku p. Sylwester Runo posadzili pamiątkowy Dąb Niepodległości na Skwerze Niepodległości.
Pomnik Powstańców Styczniowych. W lesie około 3 km na pn-wsch od centrum Broku w okolicy wsi Kaczkowo Stare (niedaleko leśniczówki Antonowo) znajduje się pomnik - miejsce Pamięci Leśników - Powstańców Styczniowych walczących z Kozakami pod Feliksowem w 1863 r.
Aleja Klonowa im. Powstańców Styczniowych 1863 roku
Pomnik Żołnierzy z okresu I wojny światowej. Znajduje się na terenie miejsca pochówku żołnierzy przy trasie Brok-Poręba.
Miejsce poświęcone pamieci leśników zamordowanych w Katyniu i Charkowie przez Sowientów z NKWD. We wrześniu 2010 r. Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka w ramach programu "Katyń ocalić od zapomnienia" na terenie Cmentarzyka przy Pasiece przy trasie Brok-Poręba odsłonięto i posadzono dęby poświęcone pamięci leśników zamordowanych w Katyniu i Charkowie przez Sowientów z NKWD.
Grób Nieznanego Żołnierza: Znajduje się na Cmentarzu parafialnym w Broku.
Grób Nieznanego Żołnierza: Znajduje się w Kaczkowie Starym – Plebańskie.
Miejsce spoczynku żołnierzy z okresu wojen napoleońskich i I wojny światowej: Znajduje się przy trasie Brok-Małkinia Góra.
Tablica poświęcona Żołnierzom Wyklętym kpt. Stanisława Pieszkowskiego "Bomby", por. Hieronima Piotrowskiego "Jura", Jana Kmiołka "Wira". Usytuowana przy cmentarzu żołnierzy z okresu wojen napoleońskich i I wojny światowej przy trasie Brok-Małkinia Górna.
Obelisk we wsi Bojany upamiętniający tragedię rodzin ze wsi Bojany, która rozegrała się w czasie II wojny światowej.
Obelisk ku czci profesora Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego. Nieopodal Kościoła, na skwerku przed Ratuszem Miejskim 24 września 2004 roku odsłonięto głaz upamiętniający wielkiego polskiego uczonego - Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego, który to właśnie w okolicach Broku (Feliksowie) założył działającą w latach 1860-63 pierwszy na ziemiach polskich Zakład Praktyki Leśnej kształcący młodych leśników. Jemu też poświęcono trasę rowerową łączącą Brok i Ostrów Mazowiecką.
Obelisk upamiętniający Ofiary Zbrodni Katyńskiej i Tragedii Smoleńskiej. 11 maja 2014 r. uroczystego odsłonięcia obelisku dokonała Prezydentowa Karolina Kaczorowska. Obelisk usytuowany jest na Placu Kościelnym.
Tablica upamiętniająca militarną pomoc Rządu Królestwa Węgier dla Polski, podczas wojny polsko – bolszewickiej 1920 r. oraz Tablica upamiętniająca miejsce związane ze zwycięską Bitwą Warszawską 1920 r.
27 września 2020r., na fasadzie Ratusza Miejskiego w Broku odsłonięta została tablica upamiętniająca zwycięską walkę Polaków w 1920 r. podczas wojny z bolszewikami. Odsłonięcia tablicy dokonali: Burmistrz Miasta i Gminy Brok p. Marek Młyński oraz Radca Ambasady Węgier Pan Gábor Lagzi- Dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie.
Tego dnia uwidoczniona została także tablica przekazana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę, upamiętniająca miejsce związane ze zwycięską Bitwą Warszawską 1920 r.
Dęby pamięci z imionami „Bolesław Chrobry” i „Św. Stefan”. Dla upamiętnienia 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. Burmistrz Gminy Brok p. Marek Młyński wraz z Radcą Ambasady Węgier Panem Gábor Lagzi oraz Panem Mariuszem Kowalskim Przedstawicielem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wspólnie posadzili dęby pamięci z imionami „Bolesław Chrobry” i „Św. Stefan”. Dęby mają symbolizować brokowskie obchody 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej.
Park Edukacyjno-Historyczny „POLONIA RESTITUTA” w Feliksowie. 19 października 2018 r. na terenie parku posadzono sto dębów na 100- lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Kamień upamiętniający historię Broku – ufundowany przez małżeństwo dr Z. Gerlach i dr W. Różyckiego Gerlach w 1998 r.usytuowany przed ich domem na Placu Kościelnym w Broku.
Dąb im. Jana Pawła II - posadzony 2 lipca 2006 r. przed Kościołem pw. Św. Andrzeja Apostoła w Broku. Dąb został wyhodowany z żołędzi najstarszego w Polsce dębu „Chrobry” i poświęcony przez Św. Jana Pawła II w dniu 28 kwietnia 2004 r.
Cmentarz Żydowski. Założony w XIX wieku. Nekropolia o powierzchni około pół hektara, ogrodzona siatką, z otwartą bramą. Do dnia dzisiejszego zachowało się tu około trzydziestu macew. Zlokalizowany przy ul. Sienkiewicza, dzieli się na część starszą i nowszą. Jeden z najlepiej zachowanych kirkutów w tej części Mazowsza. Przy wejściu od strony ul. Konopnickiej zwraca uwagę wysoka macewa z piaskowca, ozdobiona trójramiennym świecznikiem, z resztkami polichromii, miejsce pochówku kobiety zmarłej 4 lutego 1931 roku (17 szewat 5691 r.). Ścieżka wiodąca przez cmentarz prowadzi do współcześnie odbudowanego nagrobka, zmarłego w 1895 roku Abrahama Judy Lejba, rabina z Broku, głównego sędziego w sądzie rabinicznym i autora komentarzy o treści religijnej.
Kurhan. Tuż obok cmentarza znajduje się kurhan grzebalny z XVII wieku, w którym pochowano ofiary epidemii dżumy (około 1500 osób).
Tablice Pamiątkowe znajdujące się w Kościele parafialnym w Broku.