Tegoroczne obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Broku miały inny niż do tej pory wymiar, a to wszystko, z uwagi na panującą na całym świecie pandemię koronawirusa.
Urząd Gminy Brok, na swojej stronie internetowej oraz za pośrednictwem oficjalnego profilu w mediach społecznościowych, kilka dni wcześniej zachęcał mieszkańców do wspólnego uczczenia majowych rocznic, m.in. poprzez wywieszanie w swoich domach flag państwowych. Ulice w centrum Broku, zostały odpowiednio wcześniej udekorowane biało-czerwonymi flagami narodowymi.
Pomimo trudnej sytuacji sanitarnej, jak co rok, władze miasta i gminy Brok, w imieniu mieszkańców podjęły inicjatywę uroczystego upamiętnienia tego, jakże ważnego dla naszej ojczyzny wydarzenia historycznego, jakim jest uchwalenie drugiej na świecie i pierwszej w Europie Konstytucji.
W tym roku obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Broku miały zgoła inny przebieg, lecz nie mniej uroczysty.
Bezpośrednio przed Mszą Świętą pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, zostały złożone symboliczne wiązanki kwiatów przez władze samorządowe: Burmistrza p. Marka Młyńskiego, Przewodniczącego Rady Gminy w Broku p. Sylwestra Runo i Sekretarza Gminy p. Annę Dawidczyk oraz delegację Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka.
Następnie zebrani przeszli do kościoła parafialnego w Broku, gdzie o godzinie 10:30 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta, która była transmitowana online w mediach społecznościowych. W eucharystii uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych na czele z Burmistrzem Miasta i Gminy Brok p. Markiem Młyńskim, Przewodniczącym Rady Gminy w Broku p. Sylwesterm Runo, oraz w ograniczonej ilości mieszkańcy miasta.
Liturgii przewodniczył ks. Jarosłw Hrynaszkiewicz, proboszcz parafii pw. Św. Andrzeja Apostoła w Broku. W swojej homilii zwrócił uwagę na wyjątkowe okoliczności w jakich przychodzi świętować kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji trzeciomajowej.
Wierzymy, że za rok, jak w latach poprzednich obchody Święta Konstytucji 3 Maja będziemy mogli obchodzić bardziej uroczyście. Ponownie wszyscy po zakończonej uroczystej mszy świętej, udekorowani barwami narodowymi, udamy się pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, w asyście pocztów sztandarowych, delegacji instytucji, organizacji społecznych, placówek oświatowych czy służb mundurowych, gdzie dalej poprzez uroczyste złożenie kwiatów, okolicznościowe przemówienia i widowisko patriotyczne przygotowane przez uczniów naszej szkoły oddamy hołd bohaterom wydarzeń z 1791 r.
Rys historyczny
Uchwalenie Konstytucji 3 Maja miało miejsce w 1791 roku. Była to pierwsza konstytucja w nowożytnej Europie i druga na świecie - po amerykańskiej.
W chwili uchwalenia Konstytucji Polskę trawiła korupcja, nepotyzm, warcholstwo, bałagan prawny, anarchia magnaterii i słabość monarchii. Konstytucja tworzona była w desperacji i w obliczu lęku przed pełną utratą niepodległości.
Była radykalną próbą naprawy państwa osłabionego po pierwszym rozbiorze Polski.
Konstytucja 3 Maja przywróciła Polakom nadzieję i poczucie odpowiedzialności za swój kraj.
Jej projekt przygotowywany był w tajemnicy wobec większości posłów. Ostateczny projekt konstytucji zredagowany został 25 III 1791 r. przez przywódcę tzw. stronnictwa patriotycznego ks. Hugo Kołłątaja.
Konstytucja nie wywracała ustroju ówczesnej Polski, lecz wprowadzała w nim istotne modyfikacje. Była wynikiem kompromisu pomiędzy monarchistyczno – konstytucyjnym programem króla Stanisława Augusta a śmiałym, republikańskim programem przywódców stronnictwa patriotycznego – Ignacego Potockiego, Stanisława Małachowskiego i Hugona Kołłątaja.
Przewidziany przez Konstytucję ustrój można określić mianem konstytucyjnej monarchii stanowej. Wzmacniała władzę wykonawczą i osłabiała pozycję magnatów.
Istotne modyfikacje nastąpiły w dziedzinie ustroju politycznego państwa. Zniesione zostały liberum veto, poselskie konfederacje i sejmy skonfederowane.
Inną rewolucyjną zmianą ustrojową było zniesienie wolnej elekcji i wprowadzenie monarchii dziedzicznej.
Swoistym kompromisem była zasada tolerancji religijnej, a prześladowania religijne zostały zakazane.
Losy obchodów Święta Konstytucji 3 Maja były tak burzliwe, jak i historia naszej Ojczyzny.
3 dzień maja to bardzo ważny dzień dla wszystkich Polaków. Co roku świętujemy wtedy uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Dzień ten został uznany za święto już 5 maja 1791 roku. W czasie rozbiorów obchody święta były zakazane, lecz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w 1918 r. Sejm przywrócił to święto.
Po II wojnie światowej komunistyczne władze PRL ponownie zabroniły jego obchodów. Dzień po obchodach Święta Pracy 1 maja, obywatele w PRL-u musieli szybko zdejmować flagi, tak aby 3 Maja nie było ich widać.
Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990 r. Pierwsze uroczyste obchody Święta Konstytucji 3 Maja odbyły się w Warszawie na Placu Zamkowym w 1990 r.
Dziś 3 maja to dzień wolny od pracy, a Święto Konstytucji 3 Maja obchodzi się w całej Polsce, poprzez organizowanie różnych wydarzeń patriotycznych tj. marszy z flagami, składania kwiatów i uroczystych mszy świętych.