11 listopada to dla każdego Polaka data wyjątkowa, którą niezależnie od miejsca zamieszkania nosi w sercu. To dzień, w którym Polska, w 1918 roku, po 123 latach zaborów, odzyskała Niepodległość. W tym roku okazja do świętowania była podwójna, ponieważ była to już 100. Rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Obchody Święta Niepodległości w Broku miały bardzo uroczystą oprawę. Zainaugurowała je Msza Święta w Kościele pw. Św. Andrzeja Apostoła w Broku w intencji Ojczyzny o godz. 12:00. Tuż przed Mszą Świętą w samo południe mieszkańcy Broku razem odśpiewali Hymn Państwowy włączając się w ogólnopolską akcję "Niepodległa do Hymnu!"
We Mszy uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, na czele z Burmistrzem Miasta i Gminy Brok p. Markiem Młyńskim, Przewodniczącym Rady Gminy p. Sylwestrem Runo wraz z Radnymi i Sołtysami, kierownicy gminnych jednostek organizacyjnych, nauczyciele i pracownicy szkół, instytucji publicznych, przedstawiciele lokalnych środowisk, młodzież szkolna oraz licznie zebrani mieszkańcy.
Uroczysty charakter Mszy podkreśliła obecność pocztów sztandarowych na czele z pocztem sztandarowym "Solidarność", pocztem sztandarowym Ochotniczej Straży Pożarnej w Broku, Szkoły Podstawowej w Broku. Oprawę muzyczną Mszy Św. zapewniła Orkiestra Dęta.
Po Mszy, w refleksyjnych nastrojach wszyscy zebrani przeszli na Plac Kościelny, aby obejrzeć widowisko patriotyczne w wykonaniu młodzieży z Zespołu Publicznych Placówek Oświatowych w Broku.
Następnie Mieszkańcy na czele z Pocztami Sztandarowymi i Orkiestrą Dętą, wzięli udział w uroczystym marszu niepodległości ulicami miasta przed pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, na dalszą część obchodów 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W dłoniach uczestników marszu powiewały biało - czerwone flagi, do piersi przypięte były biało - czerwone kotyliony.
Po odegraniu Hymnu Państwowego przez Orkiestrę Dętą głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Brok p. Marek Młyński.
Burmistrz w swoim przemówieniu mówił o wolności, niepodległości i o tym czym dziś jest patriotyzm: - "Minęło 100 lat odkąd jesteśmy ponownie wolnym państwem. Co prawda nie ma już bezpośrednich świadków tamtych wydarzeń, ale jesteśmy My, którzy pamiętamy i pamięć tę przekażemy naszym dzieciom. Bo za kolejne 100 lat, nas też już tu nie będzie, ale pamięć i prawda musi zostać przekazana i musi przetrwać! Musimy pamiętać, że wolność, którą wywalczyli nasi przodkowie nie została nam dana raz na zawsze! Musimy jako naród cały czas walczyć o jej zachowanie i troszczyć się o nią. Z biegiem lat zmienia się jedynie postrzeganie wolności. W dobie globalizmu nie dopuśćmy do tego aby zacierały się nasze wartości narodowe, patriotyczne, kulturowe, by z biegiem lat historia była zmieniana. Niech pamięć o Polakach, którzy oddali życie za wolną i niepodległą Polskę, będzie głęboko zapisana w naszych sercach i umysłach".
Kolejnym punktem uroczystości była ceremonia odsłonięcia tablicy i nadania nazwy dla miejsca odbywania się uroczystości "Skwer Niepodległości''. Przez wiele lat w pamięci mieszkańców Broku, pozostawało wspomnienie o Skwerze Niepodległości, które w wyniku burzliwych dziejów naszego miasta utraciło po drugiej wojnie światowej swoją nazwę. 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Naszą Ojczyznę była okazją do przywrócenia dawnej nazwy skwerowi. Odsłonięcia tablicy z nazwą skweru dokonali: Ksiądz Prałat Stanisław Skarżyński -Zasłużony Mieszkaniec Miasta i Gminy Brok, Burmistrz Miasta i Gminy Brok p. Marek Młyński oraz Przewodniczący Rady Gminy w Broku p. Sylwester Runo.
Po odsłonięciu tablicy, poświęcenia Skweru dokonał ks. prałat Stanisław Skarżyński.
Dla upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości Burmistrz Gminy Brok p. Marek Młyński oraz Przewodniczący Rady Gminy w Broku p. Sylwester Runo posadzili pamiątkowy Dąb Niepodległości.
Następnie zostały złożone kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przez obecne delegacje: władz samorządowych, gminnych szkół, Ochotniczej Straży Pożarnej w Broku, Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka, Biblioteki Publicznej w Broku, Zespołu Ludowego "Jarzębina", Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Broku, Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna", Społecznej Straży Rybackiej, Mazowiecko - Podlaskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego oraz Sołectwa Kaczkowa Starego.
Zwieńczeniem uroczystości była honorowa salwa armatnia wystrzelona przez Mazowiecko - Podlaskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie dla uczczenia tej wyjątkowej rocznicy.