Projekt: „Poprawa retencji i przeciwdziałanie skutkom suszy na terenie Gminy Brok”
współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Priorytetu: II: „Fundusze Europejskie na zielony rozwój Mazowsza”
Działania: 2.4: „Dostosowanie do zmian klimatu”
programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027
Projekt przygotowany został z myślą o przeciwdziałaniu nasilającym się skutkom suszy w okresach letnich i z roku na rok narastającymi problemami z dużą sumą opadów w okresie jesienno – zimowym – oraz związanymi z tym problemami z podtopieniami ulic miejskich. W ramach projektu zaplanowano wykorzystywanie naturalnych metod do retencjonowania i zatrzymywania wody w miejscu jej opadu, oraz powolnego jej rozsączania po przejściu opadów, roztopów.
W ramach Projektu zaplanowano realizację następujących zadań:
- Utworzenie Parku leśnego w Mieście Brok – zadanie ma na celu poprawę retencji i różnorodności biologicznej oraz przywrócenie naturalnych leśnych terenów jako przestrzeni przyrodniczo rekreacyjnej na zrenaturalizowanym obszarze leśnym. W celu zwiększenia zdolności retencyjnych terenu parku leśnego zaplanowano do realizacji metody wykorzystujące naturalną zdolność retencji i zagospodarowania wód opadowych i roztopowych poprzez utworzenie m.in. muld chłonnych zatrzymujących wody, terenowych niecek chłonnych oraz ogrodów deszczowych. W ramach projektu zaplanowano zagospodarowanie terenów zieleni o charakterze przestrzeni naturalno – parkowo – leśnym, która będzie naturalnym rezerwuarem wód deszczowych.
- Wykonanie pasa zieleni retencyjnej wzdłuż ul. J. Dąbrowskiego (odcinki pomiędzy ul. Szosową a ul. Słoneczną). Wykonanie rabat wzdłuż ciągów komunikacyjnych w charakterze infiltracyjnych ogrodów deszczowych o podbudowie z odpowiednim uwarstwieniem, drenażem z kruszywa kamiennego, pozwalających „odzyskać” wodę z nawierzchni utwardzonych oraz odbierających i magazynujących wodę z terenu, w przypadku ulewnych deszczy, oddających ją następnie z powrotem do układu zieleni.
- Utworzenie terenów zieleni ul. G. Narutowicza i przy H. Sienkiewicza. Budowa pasów ogrodów deszczowych wzdłuż ul. Narutowicza i wzdłuż H. Sienkiewicza. Wykorzystanie rabat z roślinami do poprawienia retencji wodnej – „ogrody deszczowe”. Wykonanie rabat wzdłuż ciągów komunikacyjnych w charakterze infiltracyjnych ogrodów deszczowych o podbudowie z odpowiednim uwarstwieniem, magazynującym wodę z terenu w przypadku ulewnych deszczy oddających ja następnie z powrotem do układu zieleni.
- Utworzenie terenu zieleni na styku ul. Zjazd/ul. Spokojna. Utworzenie tarasowych ogrodów deszczowych zbierających wodę ze skarpy oraz ciągów pieszych o znacznym spadku wraz z obsadzeniem roślinami. W ramach zieleni przyulicznej zaplanowano wykonanie między innymi: zieleni retencyjnej, muldy, ogrodów deszczowych w celu zapewnienia naturalnej metody infiltracji i retencjonowania wody.
- Kampania edukacyjna w zakresie retencjonowania wód opadowych dla mieszkańców. Przygotowanie i przeprowadzenie zajęć edukacyjnych dla mieszkańców Gminy będzie miało na celu podniesienie świadomości wśród społeczności lokalnej z obszaru odpowiedzialnego i racjonalnego gospodarowania zasobami wody, sposobami oszczędzania, gromadzenia i ponownego wykorzystania wody deszczowej i opadowej. Działania kierowane będą do różnych grup odbiorców, w dostępnej i ciekawej formie, tak aby zachęcały do korzystania i pogłębiania wiedzy w zakresie oszczędzania wody, poprawy warunków środowiska poprzez działania związane z koniecznością szeroko pojętych działań związanych z retencjonowanie wód. Takie zróżnicowane podejście pozwoli na dotarcie do szerokiego grona społeczności lokalnej (w tym dzieci i młodzieży), co zapewni w przyszłości długofalowe pozytywne skutki oddziaływania Projektu.
Realizacja Projektu pozwoli na wykorzystywanie retencjonowanej wody opadowej z terenu zlewni miejskiej do ponownego ich wykorzystywania m.in. do podlewania zieleni miejskiej w przestrzeni publicznej Miasta Brok, czerpania wody w przypadku pożarów oraz w przypadku letnich upałów do chłodzenia i zmywania powierzchni utwardzonych, w tym ulic w mieście. W celu zwiększenia zdolności retencyjnych terenu zaplanowano do realizacji metody wykorzystujące naturalną zdolność retencji i zagospodarowania wód opadowych i roztopowych poprzez utworzenie m.in. muld chłonnych zatrzymujących wody, terenowych niecek chłonnych oraz ogrodów deszczowych. W ramach projektu zaplanowano zagospodarowanie terenu zieleni o charakterze przestrzeni naturalno – łąkowo – parkowym która będzie naturalnym rezerwuarem wód deszczowych. W ramach projektu zaplanowano również posadzenie drzew w obszarze Projektu.
Cel - Poprawa retencji i różnorodności biologicznej oraz przywrócenie naturalnych leśnych terenów jako przestrzeni przyrodniczo rekreacyjnej na zneutralizowanym obszarze leśnym po dawnym ośrodku domków kempingowych w Broku. Podniesienie bioróżnorodności poprzez nasadzenie roślinności rodzimej będzie miało na celu podniesienie zdolności retencyjnych i absorbcyjnych terenu parku do magazynowania wody deszczowej w miejscu opadu. W celu zwiększenia zdolności retencyjnych terenu parku leśnego zaplanowano do realizacji metody wykorzystujące naturalną zdolność retencji i zagospodarowania wód opadowych i roztopowych poprzez utworzenie m.in. muld chłonnych zatrzymujących wody, terenowych niecek chłonnych oraz ogrodów deszczowych.
Odbiorcami projektu będą mieszkańcy Gminy i inne osoby korzystające z infrastruktury powstałej w wyniku realizacji Projektu.
Całkowita wartość projektu wynosi: 7 313 813,70 zł
Wysokość dofinansowania z Funduszy Europejskich wynosi: 6 216 741,64 zł