W 2025 roku będziemy obchodzić 85. rocznicę zbrodni katyńskiej, która jest symbolem bestialstwa totalitaryzmu oraz niezłomnego ducha polskiego narodu. Po raz kolejny oddamy hołd tysiącom polskich jeńców wojennych, oficerów Wojska Polskiego, funkcjonariuszy policji, straży granicznej oraz przedstawicielom polskiej inteligencji. To szczególny czas dla społeczności gminy Brok.
Uroczystości upamiętnienia 85. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej
Podczas organizowanej przez Muzeum Dom Rodziny Pileckich uroczystości upamiętnienia 85. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej pod patronatem Muzeum Katyńskiego nastąpi uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej zamordowanego w Katyniu, a pochodzącego z Broku, ppor. rez. Aleksandra Małkińskiego.
Biografia ppor. rez. Aleksandra Małkińskiego
Ppor. rez. Aleksander Małkiński urodził się 20 lutego 1912 r. w Broku, gdzie ukończył szkołę podstawową. Był absolwentem Państwowego Seminarium Nauczycielskiego Męskiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łomży. Służbę wojskową odbył w 71. Pułku Piechoty w Zambrowie. W 1936 r. ukończył dywizyjny (18. DP) kurs podchorążych rezerwy piechoty. Rok później odbył ćwiczenia rezerwy w macierzystym pułku jako dowódca plutonu CKM i otrzymał awans na podporucznika. Pracował jako nauczyciel w Czuczewiczach koło Łunińca.
W grudniu 1938 roku zawarł związek małżeński z brokowianką Ireną Balówną. W tym samym roku został przydzielony do batalionu Korpusu Ochrony Pogranicza "Ludwikowo" na Polesiu. W lipcu 1939 r. przyjechał z żoną do Broku, gdzie spędzili swój jedyny wspólny urlop. Z tamtego czasu zachowały się nieliczne fotografie.
Po wybuchu wojny walczył w obronie Lwowa, a po dostaniu się do sowieckiej niewoli początkowo przebywał w obozie przejściowym w Wołoczyskach. Następnie trafił do obozu w Starobielsku, skąd wysłał do żony ostatnią wiadomość (w styczniu 1940 roku): "Kochana Irenko. Jestem w obozie w Starobielsku. Pozostań przy matce. Ona żyje*. Niedługo mają nas zwolnić. Całuję. Olek". Była to jedyna wiadomość, jaką otrzymała rodzina ppor. Aleksandra Małkińskiego. Potem ślad po nim zaginął. Aleksander Małkiński został zamordowany wiosną 1940 r. w Charkowie, podobnie jak tysiące innych polskich oficerów i przedstawicieli inteligencji.
Na wydarzenie zapraszają:
- Karolina Kolbuszewska, Dyrektor Muzeum – Dom Rodziny Pileckich
- Jerzy Bauer, Starosta Ostrowski
- Hubert Betlejewski, Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka
- Monika Kuziak, Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika
- ppłk Robert Grodziński, Dowódca Garnizonu Ostrów Mazowiecka
- ks. dr Jan Okuła, Proboszcz Parafii pw. Wniebowzięcia NMP
Program wydarzeń:
11.00 – rozpoczęcie uroczystości w Powiatowej Hali Sportowej przy LO im. M. Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej
– wystąpienie pana Sebastiana Karwata – kierownika Muzeum Katyńskiego
– zasadzenie Dębów Pamięci w ramach akcji „Katyń… ocalić od zapomnienia” przed LO im. M. Kopernika w Ostrowi Mazowieckiej
12.30 – 13.00 – przejście przed Mauzoleum „Córkom i Synom Ziemi Ostrowskiej zamordowanym w latach 1939 – 1956” na cmentarzu parafialnym przy ul. Lubiejewskiej
13.00 – uroczystość przy Mauzoleum „Córkom i Synom Ziemi Ostrowskiej”
– umieszczenie nowych tablic na ścianie mauzoleum upamiętniających zamordowanych w Zbrodni Katyńskiej absolwentów ostrowskiego gimnazjum i funkcjonariuszy KOP związanych z Ziemią Ostrowską