W dniu 3 marca 2025 r. w Broku odbyły się uroczystości upamiętniające Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – bohaterów, którzy poświęcili życie w walce o wolną i suwerenną Polskę.
Obchody rozpoczęły się od wspólnego odśpiewania Hymnu Państwowego, po którym głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Brok Sebastian Oczkowski. W swoim przemówieniu podkreślił znaczenie pielęgnowania pamięci o Żołnierzach Wyklętych oraz ich niezłomnej walce o niepodległość Ojczyzny.
Następnie zgromadzeni odmówili modlitwę za poległych, którą poprowadził ksiądz prałat Jarosław Hrynaszkiewicz, proboszcz brokowskiej parafii.
Kulminacyjnym momentem uroczystości było złożenie kwiatów pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych, usytuowanym na skraju dwóch gmin – Broku i Małkini Górnej. Hołd niezłomnym bohaterom oddały delegacje:
Władz samorządowych Gminy Brok, na czele z Burmistrzem Sebastianem Oczkowskim, Władz samorządowych Gminy Małkinia Górna, na czele z Wójtem Dariuszem Rafalikiem, Nadleśniczy Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka Waldemar Wańczyk, Szkół z Gminy Brok i Gminy Małkinia Górna, Zakładu Gospodarki Komunalnej, Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Małkini Górnej oraz 14. Drużyny Harcerskiej „Sokół” z Małkini Górnej, Biblioteki Publicznej w Broku i Koła Łowieckiego „Mykita”.
Podczas uroczystości wartę honorową przed pomnikiem pełniła 14. Drużyna Harcerska „Sokół” z Małkini Górnej, podkreślając symboliczny charakter wydarzenia.
Zwieńczeniem obchodów było wzruszające wykonanie pieśni „Śpij kolego”, będącej hołdem dla wszystkich żołnierzy, którzy oddali życie za Ojczyznę.
Po zakończeniu uroczystości z inicjatywy Burmistrza Miasta i Gminy Brok Sebastiana Oczkowskiego młodzież z klas VII i VIII z ZPPO w Broku udała się do Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, gdzie zwiedziła wystawę czasową poświęconą płk. Łukaszowi Cieplińskiemu – jednemu z najwybitniejszych dowódców polskiego podziemia antykomunistycznego.
Uczniowie wzięli również udział w warsztatach poświęconych grypsom płk. Cieplińskiego, które pisał do rodziny z więzienia, będąc skazanym na śmierć. Była to wyjątkowa lekcja historii, pozwalająca młodym ludziom lepiej zrozumieć losy Żołnierzy Wyklętych i ich niezłomną postawę wobec komunistycznych represji.