Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, obchodzony 1 marca, to święto państwowe w Polsce, ustanowione w 2011 roku. Dzień ten jest okazją do oddania hołdu bohaterom, którzy po 1945 roku walczyli o wolną, niezależną Polskę. Mimo heroicznych wysiłków, wielu z nich zostało zamordowanych lub skazanych na kary długoletnich więzień. W antykomunistycznym podziemiu walczyło od 120-180 tys. Polaków. Powojenne podziemie antykomunistyczne stanowiło naturalną kontynuację działalności niepodległościowej dla tysięcy żołnierzy z okresu okupacji II Wojny Światowej. Uczestniczyli w nim przedstawiciele wszystkich grup społecznych i zawodowych.
Dzień ten przypomina o ich heroicznej walce, a także o zapomnianych przez lata losach tych, którzy stawiali opór totalitarnemu systemowi. W Gminie Brok to szczególny czas pamięci o lokalnych bohaterach: kpt. Stanisławie Pieszkowskim "Bombie", por. Hieronimie Piotrowskim "Jurze", Janie Kmiołku "Wirze" – Żołnierzach Antykomunistycznego Podziemia Niepodległościowego z Puszczy Białej.
Gmina Brok, odda hołd bohaterom niepodległościowego polskiego powojennego podziemia.
W poniedziałek, 3 marca, o godz. 10:00 pod Pomnikiem „Żołnierzy Wyklętych” usytuowanym przy trasie Brok-Małkinia Górna odbędzie się uroczystość, podczas której Władze Gminy Brok złożą kwiaty w imieniu całej społeczności lokalnej Gminy Brok.