Wszyscy Polacy na całym świecie obchodzili święto narodowe, jakim była 232. rocznica przyjęcia 3 maja 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji.
W Broku uroczyste obchody upamiętniające tamte ważne dla naszego państwa wydarzenia rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny oraz Mieszkańców w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Broku.
Następnie, po przemarszu w asyście pocztów sztandarowych na Skwer Niepodległości, wiązanki kwiatów złożyły delegacje: Władz samorządowych, Zespołu Publicznych Placówek Oświatowych w Broku, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży z Broku.
Dalsza część uroczystości odbyła się w Sali Widowiskowej w Broku. Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Brok p. Marek Młyński. W swoim przemówieniu p. Burmistrz podkreślił radosny nastrój świętowania, mówiąc, że: „[…] po raz kolejny przychodzi nam snuć refleksję nad tym, co takiego wydarzyło się w przeszłości, że po 232 latach wciąż mamy powody do dumy i radości, mamy nadzieję, ale też poczucie troski i odpowiedzialności”.
Pan Burmistrz przypomniał także wagę podpisanego przed laty dokumentu, mającego ogromne znaczenie dla polskiej państwowości: […] „Był to wyraz poparcia ówczesnych elit do utworzenia silnego państwa, które współtworzą wszyscy jego obywatele na równych prawach, a państwo to tworzy się, aby tych praw dokonywać. Monarchia konstytucyjna, jako nowy ustrój, w istocie była rewolucyjnym pomysłem [..]. Na zakończenie p. Burmistrz podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tej podniosłej uroczystości.
W ostatnim punkcie programu na scenie zaprezentowali się uczniowie Zespołu Publicznych Placówek Oświatowych w Broku. W przedstawieniu patriotycznym snuli opowieść o prawnym porządku spisywanym piórem i zaprzysięganym sercem.
W artystyczny sposób ukazali problemy, z jakimi zmagał się król Stanisław August Poniatowski oraz podstęp zaborczych państw ukryty pod pozorem pomocy królowi.
Święto 3 Maja, które przetrwało w pamięci zbiorowej Polaków, łącząc wszystkich szczególnie w momentach przełomowych, niech jednoczy nas także i dziś.