W sobotę 23 kwietnia 2022 r. w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbył się pogrzeb Karoliny Kaczorowskiej, małżonki ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. W uroczystym pożegnaniu śp. Karoliny Kaczorowskiej - zasłużonej działaczki polonijnej i harcerskiej uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych z Prezydentem RP Andrzejem Dudą oraz najbliższa rodzina.
Pomimo smutku w naszej pamięci Pani Prezydentowa pozostanie jako osoba bardzo ciepła i serdeczna. W dniu 11 maja 2014 r, Pani Karolina Kaczorowska zaszczyciła miasto Brok swoją obecnością podczas patriotycznego wydarzenia Odsłonięcia Obelisku - Miejsca Pamięci Narodowej upamiętniającego Ofiary Zbrodni Katyńskiej i Tragedii Smoleńskiej z dnia 10 kwietnia 2010 r.
Śp. Karolina Kaczorowska była wyjątkową postacią: urodziła się w 1930 roku w Stanisławowie, na dawnych kresach Rzeczypospolitej, jednak los rzucił ją na Syberię, do Afryki i Wielkiej Brytanii. Nigdy nie straciła swej polskiej tożsamości i przez całe życie była głęboko zatroskana o losy kraju i rodaków. Jako dziecko została wywieziona z rodziną w głąb Związku Sowieckiego, który opuściła wraz z Armią Andersa. Była jednym z „tułaczych dzieci”, o których losach wspominamy w najnowszym projekcie IPN „Szlaki nadziei. Odyseja wolności”. Po pobycie w Ugandzie, do końca lat 40. XX w., wyjechała do Wielkiej Brytanii, gdzie ukończyła studia i podjęła pracę nauczycielki. Dzięki zaangażowaniu w działalność harcerską poznała Ryszarda Kaczorowskiego, którego poślubiła 19 lipca 1952 roku. Para miała dwie córki: Jadwigę i Alicję oraz pięcioro wnuków.
Karolina Kaczorowska była aktywną uczestniczką życia społecznego polskiej emigracji. Poza harcerstwem była szczególnie zaangażowana m. in. w działalność charytatywną Zjednoczenia Polek w Wielkiej Brytanii. 19 lipca 1989, po zaprzysiężeniu Ryszarda Kaczorowskiego na urząd Prezydenta RP na Uchodźstwie, została Pierwszą Damą na Uchodźstwie. W grudniu 1990 Ryszard Kaczorowski uroczyście przekazał insygnia prezydenckie Lechowi Wałęsie. Karolina Kaczorowska towarzyszyła wówczas mężowi i był to dla niej pierwszy powrót do kraju po 50 latach.
10 kwietnia 2010 miała wraz z mężem wziąć udział w obchodach 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, jednak z powodu choroby zrezygnowała z uczestnictwa w uroczystościach. Jej mąż udał się więc w podróż sam, i jak wszyscy pasażerowie prezydenckiego samolotu, zginął w katastrofie smoleńskiej. Pomimo tragedii Karolina Kaczorowska nie zaprzestała swojej działalności publicznej. Była szczególną kustoszką pamięci o zmarłym mężu. W 2012 r. została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarła 21 sierpnia 2021 r. w Wielkiej Brytanii. Miała 90 lat.
Śp. Karolina Kaczorowska spoczęła obok swojego męża w Panteonie Wielkich Polaków, który mieści się w podziemiach Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie. Wraz z jej prochami złożono ziemię z ogrodu domów Kaczorowskich w Londynie, ogrodu londyńskiej parafii z którą związana była Karolina Kaczorowska oraz ziemię z lasu katyńskiego i skałę z Monte Cassino.