W niedzielny poranek, 10 kwietnia 2022 roku Władze Samorządowe Miasta i Gminy Brok wspólnie z Mieszkańcami oraz uczniami z Zespołu Publicznych Placówek Oświatowych w Broku oddali hołd Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz Tragedii Smoleńskiej.
Punktualnie o godzinie 8:41 czyli w godzinie, o której doszło do katastrofy polskiego samolotu 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku, w mieście zabrzmiały syreny alarmowe.
Następnie pod Obeliskiem upamiętniającym Ofiary Zbrodni Katyńskiej i Tragedii Smoleńskiej, usytuowanym przed budynkiem Urzędu Gminy w Broku delegacje: Władz samorządowych na czele z Burmistrzem Miasta i Gminy Brok Panem Markiem Młyńskim, Przewodniczącym Rady Gminy Panem Sylwestrem Runo, Sekretarzem Gminy Panią Anną Dawidczyk oraz Zespołu Publicznych Placówek Oświatowych w Broku złożyli wiązanki biało - czerwonych kwiatów i zapalili znicze pamięci w hołdzie zarówno oficerom zamordowanym w 1940 r. w Katyniu, jak i ofiarom Katastrofy Smoleńskiej.
Burmistrz w swym krótkim przemówieniu podkreślił, jak bolesne wspomnienia wiążą się z Katyniem i Smoleńskiem oraz jak ważna jest pamięć o ludziach, którzy wówczas zginęli.
W tym roku minęło 12 lat od katastrofy samolotu, w której zginęło 96 osób, w tym, Prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, a także parlamentarzyści, przywódcy sił zbrojnych, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele środowisk kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związanej z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu.
W tym roku przypada także 82. rocznica Zbrodni Katyńskiej - jednej z najczarniejszych kart polskiej historii. Wydarzenia z kwietnia 1940 roku należą do najhaniebniejszych kart stalinowskiej polityki wobec polskiego narodu. Po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 r. w niewoli sowieckiej znalazło się około 250 tys. jeńców, w tym ok. 10 tys. oficerów zawodowych i rezerwy. Była to polska inteligencja: lekarze, prawnicy, urzędnicy, nauczyciele, literaci, inżynierowie, politycy... Sowieci umieścili ich w obozach w Starobielsku, Kozielsku i Ostaszkowie. Na polecenie Biura Politycznego KC radzieckiej partii komunistycznej w kwietniu i maju 1940 r. NKWD dokonało egzekucji jeńców w lesie koło wsi Katyń (na zachód od Smoleńska). Zamordowanych strzałem w tył głowy zostało ponad 21 tys. osób. Ciała ofiar odkryte zostały w kwietniu 1943 r. przez wojska niemieckie. Przez 50 lat władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską. Dopiero 13 kwietnia 1990 roku władze radzieckie wzięły na siebie odpowiedzialność za zamordowanie polskich jeńców wojennych i oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”.