Uczniowie ZPPO w Broku na seminarium gwaroznawczym podsumowującym projekt "Język ojczysty jako przedmiot badań regionalnych. Ocalamy dziedzictwo kulturowe od zapomnienia".
W poniedziałek 23 kwietnia w Ostrowi Mazowieckiej odbyła się konferencja gwaroznawcza, która podsumowała cykl badań nad gwarą powiatu ostrowskiego, w których wzięli udział uczniowie z Zespołu Publicznych Placówek Oświatowych w Broku. We współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Ostrowi Mazowieckiej oraz Biblioteką Publiczną w Broku w Zespole Publicznych Placówek Oświatowych w styczniu 2018 roku powstało koło gwaroznawcze, którym opiekuje się polonistka - Pani Anna Pieńkos.
W badaniach gwary na terenie Broku i okolic wzięło udział kilkunastu uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Przeprowadzili oni rozmowy ze swoimi pradziadkami i dziadkami i wypełnili obszerne ankiety z pytaniami o regionalne nazwy, których używało się niegdyś na terenie ich zamieszkania, te dotyczące między innymi cech osobowościowych, rolnictwa, przygotowywania jedzenia itp. Są one przedmiotem badań językoznawczych, którymi od wielu lat zajmuje się prof. dr hab. Barbara Falińska, przewodnicząca Sekcji Gwaroznawczej Towarzystwa Kultury Języka, która była gościem seminarium. Dzięki pomocy w badaniach powstanie słownik gwar mazowieckich, w którym obszar gminy Brok będzie reprezentowany dzięki zaangażowaniu uczniów. W związku z tym podczas seminarium uczestnicy koła gwaroznawczego: Aleksandra Paluch, Klaudia Dyoniziak, Bartłomiej Stefańczyk, Julia Sztandera, Natalia Szulęcka, Katarzyna Socik, Daria Wójcicka oraz Maciej Majcher przygotowali prezentację, podczas, której dzielili się z zaproszonymi gośćmi swoimi wrażeniami po przeprowadzeniu indywidualnych rozmów z wybranymi przez siebie respondentami. Podczas seminarium uczniowie przysłuchiwali się temu jak wyglądają metody badań gwaroznawczych i zrozumieli lepiej sens swojej pracy. Zdali sobie sprawę, że dzięki takim inicjatywom poznawali lepiej swoją małą ojczyznę, na tyle, by nie wstydzili się mowy dziadków, by szanowali ich wartości kulturowe, by trafiła im do serca prośba Adama Asnyka w wierszu Do młodych: Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy, Choć macie sami doskonalsze wznieść; Na nich się jeszcze święty ogień żarzy I miłość ludzka stoi tam na straży, I wy winniście im cześć!