Dni Broku i Puszczy Białej to niezwykłe wydarzenie znane daleko poza granicami naszej gminy. Hucznie obchodzone święto miasta to czas dobrej zabawy, a jednocześnie okazja do odniesienia się do lokalnej historii i popularyzowania tradycji pokoleń.
Drugi dzień 44. Dni Broku i Puszczy Białej rozpoczął się wczesnym rankiem. O godzinie 6:00 na rzece Bug wystartowały XX Otwarte Zawody Wędkarskie Spinningowe o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Brok. W zmaganiach udział wzięło 44 spinningistów. Nagrodzonych zostało 6 zawodników: Sławomir Szymański, Jerzy Szyżysko, Adam Nosal, Stanisław Mizak, Józef Jankowski i Adam Krupa.
Zaledwie trzy godziny później entuzjaści piłki nożnej obejrzeli emocjonujące mecze rozegrane na boisku przy Zespole Publicznych Placówek Oświatowych w Broku. W turnieju rywalizowało ze sobą 9 drużyn, także o Puchar Burmistrza. Najlepszy okazał się FC Egipt, drugie miejsce wywalczył Piasek Rembertów, a trzecie miejsce zdobył Lubo Ponton.
W samo południe mieszkańcy miasta i gminy zgromadzili się na mszy świętej, odprawionej w ich intencji.
Przed oficjalnym rozpoczęciem Nadbużańskiego Festiwalu Kurpiowskiego Burmistrz Sebastian Oczkowski wręczył nagrody zwycięzcom zawodów spinningowych oraz zwycięskim drużynom piłkarskim.
W następnej kolejności nagrodzeni zostali najlepsi Czytelnicy Biblioteki Publicznej w Broku. Nagrody zostały przyznane w czterech kategoriach:
Przedszkole
I miejsce Nela Śliwińska
II miejsce Kornelia Molak
III miejsce Alicja Kalator, Laura Kalator
I-III Klasa
I miejsce Helena Figat
II miejsce Lena Wójcicka
III miejsce Marcelina Suska
Wyróżnienie: Wiktoria Zdziarska, Maria Wierzbicka
IV-VIII Klasa
I miejsce Kinga Przywoźna
II miejsce Zofia Wierzbicka
III miejsce Milena Kolosek
Dorośli
I miejsce Grażyna Ambroziak
II miejsce Wiesława Podemska
III Barbara Nowacka
O godzinie 14:00 Brok zamienił się w stolicę Kurpi. Na miejskiej plaży zaczęła się prawdziwa uczta dla miłośników festiwali ludowych. Podczas przeglądu zespołów ludowych śpiewaczych i tanecznych z Kurpi Białych i Kurpi Zielonych na scenie zaprezentowało się 13 zespołów:
- Brok Folk
- Folk Music Brok (taneczny)
- Gwizdalanki
- Kurpiowski Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej
- Regionalny Myszyniec
- Rozoski Zespół Ludowy
- Seniorzy Myszyniec
- U nas na Kurpiach Białych (śpiewaczy)
- U nas na Kurpiach Białych (taneczny)
- Warmińska Kuźnia
- Wrzos
- Zespół Ludowy Małkinianka
- Zespół Pieśni i Tańca Wyszków (taneczny)
Mimo niesprzyjającej pogody nastroje dopisywały, wokoło rozbrzmiewały dźwięki kurpiowskiej muzyki i zewsząd było słychać śpiew. Podczas Nadbużańskiego Festiwalu Kurpiowskiego wystąpił lokalny zespół ludowy "BROK FOLK", który powstał i przygotowywał się do występu zaledwie 3 tygodnie, a zadebiutował podczas 44. Dni Broku i Puszczy Białej. Gościnnie ze suitą z Puszczy Białej wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Oberek” z Wyszkowa, kilkukrotny zwycięzca naszego Nadbużańskiego Festiwalu.
Każdy występ oceniało jury składające się z wybitnych znawców kultury kurpiowskiej w składzie: Janusz Pawlak Koordynatora Regionalnego Biura Narodowego Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, Danuta Deptuła kierownik artystyczny, choreograf zespołu Pieśni i Tańca „Oberek”, Witold Kuczyński znawca kultury kurpiowskiej, śpiewak, tancerz i gawędziarz.
Po zakończeniu przesłuchań, jurorzy udali się na naradę, a na specjalnie przygotowanym parkiecie rozpoczęła się kurpiowska potańcówka prowadzona przez trio Śpiewu Przyczyna oraz Kapela z Bandyś. Na specjalnie przygotowanym parkiecie pojawiało się coraz więcej tańczących.
Następnym punktem programu było ogłoszenie wyników festiwalu i wręczenie nagród zwycięzcom. W kategorii zespołów śpiewaczych pierwsze miejsce zdobyła Warmińska Kuźnia, drugie miejsce przypadło Rozoskiemu Zespołowi Ludowemu, a trzecie miejsce ex aequo zajęły Wrzos Myszyniec i Kurpiowski Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej. Przyznano również wyróżnienia dla zespołów takich jak Brok Folk, Gwizdalanki, Małkinianka, Regionalny Myszyniec, Seniorzy Myszyniec oraz U Nas na Kurpiach Białych. W kategorii zespołów tanecznych dziecięco – młodzieżowych zwyciężył Zespół Pieśni i Tańca Wyszków, a wyróżnienie zdobył Folk Music Brok. Z kolei w kategorii zespołów tanecznych dorosłych pierwsze miejsce zajął Zespół „U Nas na Kurpiach Białych”. Wszyscy uczestnicy wyróżniali się wysokim poziomem artystycznym.
Organizatorami Nadbużańskiego Festiwalu Kultury Kurpiowskiej byli Biblioteka Publiczna w Broku oraz Urząd Gminy w Broku. Współorganizatorem wydarzenia Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, Samorząd Województwa Mazowieckiego. Patronatem honorowym wydarzenie objął Marszałek Województwa Mazowieckiego p. Adam Struzik
Wydarzenie swoją obecnością uświetniły Koła Gospodyń Wiejskich. Stoiska, które kusiły różnymi specjałami, przygotowały:
- KGW Laskowizna
- KGW Szulborze Wielkie
- KGW Nagoszewo
- KGW Gąsiorowo
Ponadto od godziny 14:00 na rodziny z dziećmi na plaży czekała strefa zabaw. Różnorodność rozrywki i atrakcji sprzyjały relaksowi i chwili beztroskiego wypoczynku.
Koncertem Zespołu Footloose Band zakończyły się 44. Dni Broku i Puszczy Białej. Utalentowani i pełni energii muzycy wprawili zgromadzonych w doskonały nastrój. Zabawa trwała do wieczora. Tegoroczne obchody święta miasta były okazją do świętowania oraz pielęgnowania i szerzenia kultury kurpiowskiej wśród lokalnej społeczności, a także gości odwiedzających Brok w tych wyjątkowych dniach.