Dnia 1 marca w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przedstawiciele uczniów z Zespołu Publicznych Placówek Oświatowych w Broku razem z Panią Dyrektor Joanną Ciskowską włączyli się w gminne obchody tego święta.
Dodatkowo z tej okazji dnia 5 marca gościł w naszej szkole historyk z Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie Pan Marcin Łaszczyński, który poprowadził warsztaty zatytułowane „Młodzież Wyklęta – konspiracja niepodległościowa w latach 1944-1956”. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas VI-VIII. Przedstawiciel IPN w bardzo interesujący sposób zaprezentował nieco inne spojrzenie na bohaterów Wyklętych.
Warsztaty przybliżyły uczniom historię ich rówieśników, którym przyszło żyć w latach 1944-1956, czyli w okresie najbardziej krwawego terroru komunistycznego w Polsce. Pokazały uczniom realia życia w powojennej Polsce z punktu widzenia ich ówczesnych rówieśników, którzy działali i walczyli przeciwko sowietyzacji nawet wtedy, gdy nie było już podziemia zbrojnego, gdy dorośli tracili już wiarę lub drżeli ze strachu. Oni niezłomnie wierzyli w Polskę, często płacąc za to ogromną cenę. Trafiali do więzień i obozów pracy, byli katowani w aresztach, mordowani i ostatecznie skazani na zapomnienie. Zupełnie jak Żołnierze Wyklęci.
Głównym celem warsztatów, w których zostały wykorzystane fragmenty filmów dokumentalnych oraz bogata dokumentacja fotograficzna, głównie z archiwów IPN, było wydobycie Młodzieży Wyklętej z tego zapomnienia. Na zakończenie spotkania Pani Dyrektor serdecznie podziękowała naszemu Gościowi za przyjazd i poprowadzenie zajęć oraz wręczyła na pamiątkę książkę o Broku z dedykacją od Burmistrza Gminy Brok Pana Marka Młyńskiego.
Więcej zdjęć na Facebooku.