22 stycznia 1863 roku rozpoczął się trwający najdłużej w epoce porozbiorowej narodowy zryw niepodległościowy skierowany przeciwko Cesarstwu Rosyjskiemu. 160. Rocznica Wybuchu Powstania Styczniowego była doskonałą okazją do tego, by wrócić do tamtych wydarzeń i oddać hołd powstańcom biorącym udział w licznych walkach i potyczkach, także tych stoczonych na terenie Gminy Brok.
W niedzielę o godz. 12:00 w Kościele pw. Św. Andrzeja Apostoła w Broku odprawiona została Msza Św. w intencji Ojczyzny.
Następnie zgromadzeni udali się do Kaczkowa Starego, gdzie nieopodal leśniczówki Antonowo pod Pomnikiem Powstańców Styczniowych w asyście pocztów sztandarowych kwiaty złożyły delegacje: Władz samorządowych, Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka oraz Szkół z terenu Gminy Brok.
Następnie głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Brok pan Marek Młyński odwołując się do historycznych faktów związanych z powstaniem styczniowym przypomniał, że pamięć o historii jest bardzo ważna.
Na zakończenie uroczystości Proboszcz parafii ks. Prał. Jarosław Hrynaszkiewicz przewodniczył modlitwie w intencji powstańców, którzy na ołtarzu ojczyzny złożyli swoje życie.
Uroczysty charakter obchodów podkreśliła obecność pocztów sztandarowych na czele z Pocztem Sztandarowym Ochotniczej Straży Pożarnej w Broku, Pocztem Sztandarowym „Solidarność” oraz Szkoły Podstawowej w Broku.
Rys historii walk powstańczych na terenie Gminy Brok
Wybuch powstania styczniowego przerwał działalność założonego przez profesora Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego Zakładu Praktyki Leśnej, a czterdziestu dziewięciu praktykantów stanęło do walki z okupantem. O jednej z potyczek ma przypominać kapliczka dziękczynna w Starym Kaczkowie, wystawiona podobno przez powstańca styczniowego, który uciekając konno przed kozakami skrył się w tym miejscu w gęstych wysokich czerzniach (regionalna nazwa śliwy tarniny) i w ten sposób udało mu się uratować. W 1869 r. władze carskie odebrały Brokowi prawa miejskie, co zostało odczytane przez społeczeństwo jako zemsta za udział walecznych, kurpiowskich chłopów w powstaniu. Jedna z ostatnich bitew miała miejsce w Broku dnia 8 marca 1864 r.