27 lipca w Bibliotece Publicznej w Broku rozpoczął się cykl spotkań pt. „Malowane Słowem i Muzyką”. Teatr Lalkowy „Łatka” w spektaklu teatralnym pt. „Opowieść o soli” przedstawił zgromadzonej publiczności losy św. Kingi. Widzowie usłyszeli od Kronikarza między innymi o przyjeździe bohaterki do Krakowa, jej zaręczynach z Bolesławem wstydliwym i uczestniczyli w ich rozważaniach poświęconych dobremu służeniu swoim poddanym, żyjąc samemu skromnie i wyrzekając się luksusów.
Nie zabrakło też scen wspominających o legendarnym pierścieniu węgierskiej księżniczki, który przyczynił się do odkrycia nieznanych dotąd złóż soli w Polsce, a także wzmianki o grzebieniu zamykającym drogę najeźdźcom tatarskim. Widzowie poznali również Lajkonika i mogli zapisać się w Księdze Dobrych Uczynków.
Bezpośrednio po spektaklu teatralnym odbyły się tematyczne zajęcia dla dzieci. Uczestnicy musieli wytężyć umysły. Czerpiąc z własnych pokładów pamięci w skupieniu mierzyli się z zadaniem odnoszącym się do wydarzeń ze spektaklu. Nieco prostsze do wykonania, choć nie mniej wymagające skupienia okazało się odpowiednie pokolorowanie obrazków. Była to doskonała okazja do tego, by dzieci spędziły miło czas z rodzicami.
Tego samego dnia, po spektaklu teatralnym, Wykładowca Technik Aktorskich na UKSW w Warszawie pan Roman Holc poprowadził warsztaty teatralne. Uczestnicy na własnej skórze poczuli co to znaczy być aktorem i że nie jest to prosta sprawa.
Dzieci wzięły udział w ćwiczeniach na oddychanie, pracowały nad dykcją oraz bardzo ważną na scenie emisją głosu. Każdy mógł spróbować swoich sił w byciu aktorem poprzez odgrywanie krótkich scenek. Po wymagających zaangażowania aktorskich wyzwaniach słuchacze dowiedzieli się, dlaczego nie można gwizdać w teatrze i rozkładać parasola na scenie, a także poznali kilka przesądów obecnych w środowisku aktorskim.
W niedzielę, 7 sierpnia 2022 r., odbyło się drugie przedstawienie teatralne z cyklu spotkań pt. „Malowane Słowem i Muzyką”. Tym razem dzieci wraz z rodzicami obejrzały spektakl pt. „Nadchodzi Pipi” w wykonaniu Teatru Tak z Radomia. Treść przedstawienia została zainspirowana książką Astrid Lindgren „Pippi wchodzi na pokład”. Główna bohaterka – sprytna i rezolutna dziewczynka o imieniu Pipi, czekając na powrót swojego taty nie traciła czasu na nudę i świetnie się bawiła. Podczas zabaw towarzyszyli jej policjant i przyjaciel Tommy oraz egzotyczny Szaman. Pipi zaprosiła publiczność do amerykańskiej szkoły, w której wszyscy zatańczyli cha-chę.
Dzieci miały też okazję poznać nazwy zwierząt, przyborów szkolnych oraz dni tygodnia w języku angielskim. Aktorzy swój występ zakończyli piękną piosenką o rodzinie. Spektakl wywołał u dzieci i rodziców wiele uśmiechu i radości. Spotkanie było też doskonałą okazją do tego, aby dzieci spędziły miło czas z rodzicami. Bezpośrednio po spektaklu teatralnym odbyły się tematyczne zajęcia kreatywne dla dzieci. Uczestnicy, z przygotowanych wcześniej elementów musieli wspólnie wykonać pracę plastyczną, której główną postacią była oczywiście bohaterka przedstawienia - Pipi. W ruch poszły kredki, mazaki, kolorowe bibuły i papiery, nożyce oraz kleje. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu i wyobraźni powstał piękny obrazek sympatycznej Pipi.
7 sierpnia w Bibliotece Publicznej w Broku, po spektaklu teatralnym, odbyły się warsztaty aktorskie, które poprowadzili aktorzy z Teatru Tak. Mali uczestnicy podczas godzinnych zajęć zdobywali aktorskie umiejętności, przy okazji dobrze się przy tym bawiąc. Dowiedzieli się na czym polega praca aktora i poczuli niezwykłą atmosferę teatru. Dzieci wzięły udział w ćwiczeniach na oddychanie, pracowały nad dykcją, prawidłową wymowa oraz bardzo ważną na scenie emisją głosu. Po wymagających zaangażowania ćwiczeniach aktorskich słuchacze dowiedzieli się, z czego składa się przestrzeń sceniczna, poznali nowe słowa niezbędne w pracy aktora tj. kostiumy i rekwizyty, a także dowiedzieli się, że reżyser odpowiada za całokształt wystawionej sztuki teatralnej.
9 sierpnia 2022 r. odbył się pierwszy z sześciu koncertów muzyki klasycznej skierowany do dzieci i rodziców z cyklu „Muzyczna ciekawość świata”. W naszej Bibliotece gościliśmy Kwartet Amok, który w sposób lekki i „muzyczny” zapoznał małych uczestników warsztatów ze światem instrumentów, historią muzyki, najsłynniejszymi kompozytorami oraz z podstawowymi pojęciami muzycznymi.
Przygoda z muzyką rozpoczęła się od dokładnego poznania instrumentów smyczkowych. Uczestnicy dowiedzieli się jak wyglądają skrzypce, wiolonczela oraz altówka. Zobaczyli także z czego instrumenty są zbudowane oraz w jaki sposób wydobywa się z nich dźwięk. Na przykładzie zagranych przez artystki najbardziej znanych utworów muzyki klasycznej, dzieci poznały rolę jaką odgrywają instrumenty w kwartecie smyczkowym oraz szukały różnic pomiędzy głosem głównym a akompaniamentem.
Kwartet Amok, zabrał wszystkich w niezwykłą podróż muzyczną, dostarczając wielu artystycznych emocji, jakie rodzą się podczas kontaktu z żywą sztuką.
Każdy uczestnik warsztatów otrzymał książkę terapeutyczną o emocjach.
Cykl spotkań pt. „Malowane Słowem i Muzyką” sfinansowano ze środków Fundacji PZU.