Get Adobe Flash player

W poniedziałek, 10 kwietnia 2017 r. Władze Samorządowe Miasta i Gminy Brok wspólnie z  Mieszkańcami i Młodzieżą Szkolną uroczyście oddali hołd Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz Tragedii Smoleńskiej.

Od katyńskiego mordu, popełnionego przez stalinowskich oprawców na przedstawicielach przywódczych warstw narodu polskiego, władz państwowych, oficerach wojska, policji, duchowieństwa, na obywatelach Rzeczypospolitej, minęło już 77 lat.

Od czasu katastrofy samolotu w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r., w której zginęła para prezydencka wraz z delegacją elity naszego Narodu, Gmina Brok szczególnie dba o to, by obchodzono co roku dzień pamięci tych dwóch tragicznych wydarzeń. Dlatego też przed Obeliskiem na Placu przy Ratuszu Miejskim w Broku odbyła się uroczystość upamiętniająca 77. Rocznicę Zbrodni Katyńskiej i 7. Rocznicę Tragedii Smoleńskiej. Punktualnie o godzinie 9.30 w mieście zabrzmiały syreny alarmowe.W uroczystości udział wzięli: duszpasterze Brokowskiej Parafii Proboszcz ks. Prałat Jarosław Hrynaszkiewicz oraz ks. Prałat Stanisław Skarżyński, przedstawiciele władz samorządowych na czele z Burmistrzem Miasta i Gminy Brok Markiem Młyńskim, Przewodniczącym Rady Gminy Sylwestrem Runo, przedstawiciele Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka, Ochotniczej Straży Pożarnej w Broku, Społecznej Straży Rybackiej, Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna”, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych z terenu gminy Brok,  nauczyciele i młodzież szkolna oraz zebrani Goście i Mieszkańcy Miasta i Gminy.

 
Licznie przybyłych na uroczystości powitał Burmistrz Marek Młyński.
W swym przemówieniu podkreślił, jak bolesne wspomnienia wiążą się z Katyniem i Smoleńskiem oraz jak ważna jest pamięć o ludziach, którzy wówczas zginęli.
„Spotykamy się tutaj, przed naszym Obeliskiem, aby oddać hołd wszystkim pomordowanym 77 lat temu, którzy w rosyjskich więzieniach – w czasie przesłuchań, tortur, przymuszania do współpracy i potem nad dołami śmierci, zachowali godność i honor i zapłacili najwyższą cenę za to, by Polska nie została wcielona do sowieckiego imperium. 10 kwietnia 2010 r. do tego tragicznego pokolenia dołączyło 96 ofiar dramatu smoleńskiego- najwybitniejsi przedstawiciele naszego narodu na czele z prezydentem Najjaśniejszej Rzeczypospolitej prof. Lechem Kaczyńskim wraz z małżonką i prezydentem RP na uchodźstwie- Ryszardem Kaczorowskim. Tego dnia chcieli oddać hołd ofiarom Zbrodni Katyńskiej”.


Następnie po krótkiej modlitwie poprowadzonej przez Proboszcza ks. Prałata Jarosława Hrynaszkiewicza, w ciszy i pełnym skupieniu, uroczyście złożono wiązanki biało - czerwonych kwiatów i zapalono znicze pamięci.

 

 Powiększenie: CTRL +
 
Zmniejszenie: CTRL -

Filmoteka
Stare Fotografie Broku

Ciekawe linki

Dane adresowe

Urząd Gminy w Broku
Plac Kościelny 6
07-306 Brok

Dane kontaktowe

tel/fax 29 74 575 54
e-mail:
sekretariat@brok.pl

Godziny otwarcia

poniedziałek 8.00-16.00
wtorek 8.00-18.00
środa, czwartek, piątek 8.00-16.00


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: "Europa inwestująca w obszary wiejskie."
Strona współfinansowana ze środków Uni Europejskiej w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego PROW na lata 2007-2013 w zakresie małych projektów.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Urząd Gminy odpowiada za treść merytoryczną zamieszczaną na stronie internetowej.